Rozwód – na czym polega, ile kosztuje i jak złożyć pozew?

Rozwód jest jedną z przyczyn ustania małżeństwa znaną polskiemu prawu. Zgodnie z ustawą, każdy z małżonków może żądać rozwiązania małżeństwa przez rozwód, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Oznacza to, że wszelkie więzi łączące małżonków (duchowa, fizyczna, gospodarcza) uległy zerwaniu w taki sposób, że w tym konkretnym przypadku nie ma szans powrotu do wspólnego pożycia. 

Orzekając rozwód, sąd decyduje, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Oznacza to, że sąd musi stwierdzić, czy rozwód nastąpił z winy obojga małżonków czy z winy jednego z małżonków (rozwód z orzeczeniem o winie). 

Rozwód może być orzeczony z powodu trwałego i ciężkiego naruszenia przez jednego z małżonków obowiązków małżeńskich albo z powodu postępowania względem drugiego małżonka sprzecznego z zasadami współżycia społecznego, tj. np. przemoc fizyczna lub psychiczna, zdrada małżeńska, alkoholizm lub narkomania, a także choroba psychiczna, która uniemożliwia współżycie małżeńskie.  

Na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha jednak orzekania o winie (rozwód bez orzeczenia o winie), co równoznaczne jest z twierdzeniem, że żaden z małżonków nie zawinił rozkładowi pożycia. 

Jaka jest różnica między rozwodem z orzeczeniem o winie a rozwodem bez orzeczenia o winie?

Skutki rozwodu z orzeczeniem o winie lub bez orzeczenia o winie różnią się w niektórych aspektach, jednak nie wpływają one na podstawowe konsekwencje wynikające z rozwiązania związku małżeńskiego. Podstawowe skutki rozwodu, niezależnie od tego, czy sąd orzekł o winie jednego z małżonków czy też nie, to przede wszystkim:

  • rozwiązanie związku małżeńskiego
  • podział majątku wspólnego (jeśli małżonkowie nie zawarli umowy o rozdzielności majątkowej i wraz z pozwem o rozwód wnieśli o dział majątku wspólnego)
  • ustalenie alimentów (w przypadku gdy małżonkowie mają wspólne dzieci lub jedno z nich nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać)
  • ustalenie sposobu opieki nad dziećmi, miejsca pobytu dzieci i kontaktów z dziećmi (jeśli małżonkowie mają wspólne dzieci)

Różnica między rozwodem z orzeczeniem o winie a rozwodem bez orzeczenia o winie polega na tym, że w przypadku orzeczenia o winie sąd orzeka, że to jedno z małżonków dopuściło się postępowania sprzecznego z zasadami współżycia społecznego, które było wystarczająco poważne, by uzasadnić rozwód. 

Orzeczenie o winie może mieć wpływ na wysokość alimentów (np. ustalanie alimentów z uwzględnieniem spadku stopy życiowej małżonka niewinnego rozpadowi małżeństwa, a nie ustalenie alimentów wyłącznie w sytuacji niedostatku drugiego małżonka), podział majątku wspólnego, albowiem przykładowo może ułatwić wykazanie marnotrawienia majątku przez jednego z małżonków, co wpłynie na ustalenie nierównych udziałów przy dziale majątku wspólnego.

Więcej o alimentach w przypadku rozwodu przeczytasz ->tutaj<-

Warto jednak dodać, że rozwód z orzeczeniem o winie może być bardziej kosztowny i trudniejszy do uzyskania, gdyż wymaga przeprowadzenia procesu sądowego i udowodnienia winy jednego z małżonków. Rozwód z orzeczeniem o winie najczęściej będzie także toczył się dłużej, co ma związek z przeprowadzeniem przez Sąd postępowania dowodowego w szerszym zakresie.

Jak złożyć pozew o rozwód?

Zanim sąd będzie mógł rozwiązać małżeństwo przez rozwód, konieczne jest wniesienie pozwu o rozwód. Pozew rozwodowy należy wnieść do Sądu Okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, o ile chociażby jedno z małżonków w okręgu tego sądu ma jeszcze miejsce swojego zamieszkania lub pobytu. 

Pozew można złożyć osobiście w biurze podawczym sądu lub przesłać listem poleconym na adres sądu. Drukuje się go w 3 egzemplarzach: dwa składane są w sądzie wraz z załącznikami, a jeden zostawiamy dla siebie.

Co powinien zawierać pozew o rozwód?

Pozew o rozwód powinien zawierać kilka istotnych elementów:

  1. oznaczenie sądu,
  2. oznaczenie stron – wskazanie powoda i pozwanego,
  3. wskazanie, że jest to pozew o rozwód,
  4. przedstawienie swojego żądania, w tym: 
  • określenie czy domagamy się rozwodu bez orzekania o winie czy też wnioskujemy o rozwiązanie małżeństwa z winy jednego lub obojga małżonków,
  • w przypadku, gdy z małżeństwa pochodzą małoletnie dzieci wskazanie, któremu małżonkowi ma zostać powierzona władza rodzicielska i jak mają kształtować się kontakty z dziećmi, 
  • wskazanie wysokości należnych alimentów,
  1. wnioski dowodowe,
  2. opis stanu faktycznego i uzasadnienie,
  3. czytelny podpis
  4. konieczne załączniki – różnią się w zależności od konkretnej sprawy. Zawsze do pozwu o rozwód należy jednak załączyć:

– akty stanu cywilnego (małżeństwa i urodzenia wspólnych małoletnich dzieci) oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty za pozew

– potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej lub wniosek o zwolnienie od kosztów

W sytuacji, gdy złożony pozew zawiera braki formalne, sąd wzywa do ich uzupełnienia.

Czy pozew o rozwód można złożyć samodzielnie? 

Tak, pozew rozwodowy może złożyć samodzielnie każdy z małżonków. 

Ze względu na charakter spraw rozwodowych i niejednokrotnie ich zawiłość, samodzielne reprezentowanie swoich racji może prowadzić do przedłużania się postępowania. Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który fachowo sporządzi pismo i zadba o to, aby rozwód przebiegł możliwie szybko i sprawnie.

Ile kosztuje wniesienie pozwu o rozwód?

Za wniesienie pozwu o rozwód pobiera się opłatę stałą w wysokości 600 zł. Opłatę można uiścić przelewem bankowym lub zakupić znak opłaty sądowej w kasie sądu i nakleić go na pierwszą stronę pisma.

W sytuacjach, gdy nie stać Państwa na uiszczenie opłaty, można złożyć wniosek o zwolnienie przez Sąd od w/w opłaty sądowej. 

Ile kosztuje udzielenie pełnomocnictwa do sprawy o rozwód?

Z uwagi na różny stopień skomplikowania spraw rozwodowych, a także w zależności od tego, czy pozew byłby wnoszony z wnioskiem o orzeczenie o winie lub bez, koszty reprezentacji będą się znacznie różnić. Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest także od tego, czy oprócz zasadniczego wniosku o rozwód, pozwem objęte są kwestie związane z małoletnimi dziećmi stron, czy też wniosek o dział majątku wspólnego. Zasadą jest, że im więcej kwestii spornych, koszt reprezentacji jest wyższy, albowiem wynika to z większego nakładu pracy ze strony pełnomocnika.

Przed złożeniem pozwu o rozwód warto się jednak skonsultować z prawnikiem i ustalić ew. zasady współpracy. W sprawach nieskomplikowanych i bezspornych, wystarczająca może się okazać nawet sama porada prawna, co pomoże ograniczyć koszty, a z drugiej strony ułatwi Państwu podjęcie decyzji, co do zasadności i prawidłowości wniosków pozwu.

Rozwód – co zrobić po otrzymaniu pozwu rozwodowego?

W zależności od treści pozwu, tj. tego, czy zgadzacie się Państwo z twierdzeniami i wnioskami pozwu, należy podjąć różne kroki. Celowym jest złożenie odpowiedzi na pozew, na co macie Państwo 14 dni i to nawet w sytuacji, gdy zgadzacie się Państwo na rozwód. Ułatwi to Sądowi pracę, albowiem Sąd i strona przeciwna będą znały Państwa stanowisko.

Jeżeli kwestie są sporne, należy w odpowiedzi na pozew złożyć stosowne wnioski dowodowe i zgłosić własne odmienne żądania/wnioski. Proszę pamiętać, że zgodnie z art. 6 kc ciężar dowodu spoczywa na tym, kto dowodzi, stąd niezwykle ważne jest sumienne podejście do kwestii wykazania istotnych okoliczności w sprawie. 

Jeżeli masz wątpliwości dotyczące swoich praw przy rozwodzie, skontaktuj się z nami – odpowiemy na Twoje pytania i przeprowadzimy Ciebie przez cały proces.

Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej.

Zadzwoń
Lokalizacja